Jak vytvořit pěkný layout blogu v gimpu

26. srpna 2018 v 18:26 | Naripeel |  Grafika
Pokud jste si právě založili blog, nebo potřebujete nový layout, ale nevíte, jak pracovat s grafickými editory, tak jste tu správně :) V tomto článku vás totiž naučím, jak vytvořit základní, ale pěkný layout blogu za pomocí gimpu, což je vlastně takový photoshop zdarma. Takže pokud je pro vás photoshop zbytečně drahý, je gimp to pravé ořechové. (ke stáhnutí zde)


V levém horním rohu najdeme možnost "soubor". "Zvolíme vytvořit nový" a do příslušných rámečků vpíšeme údaje z obrázku (výška 1600, délka 1200). Otevře se nám nová vrstva, ve které však pracovat téměř nebudeme.


Pracovat totiž budeme s novou vrstvou, kterou vytvoříme kliknutím na papírek s pluskem v pravém dolním rohu. Nic zde neupravujeme, dialogové okno pouze odklikneme.

Nyní v nové vrstvě zvolíme obdélníkový výběr a tím vytvoříme základ stránky. Poté navolíme barvu popředí kliknutím na šedý čtvereček pod tooly. Následně potom vybranou oblast vybarvíme kbelíkem.

Nyní uděláme úplně to samé, abychom vytvořili menu. Mějte na paměti, že když volíte barvy stránky, nemělo by to být nic křiklavého, co návštěvníkům vymlátí oči. Neonové barvy také nejsou úplně nejlepší nápad.

Teď se přesuneme k pozadí. Je lepší si u toho přepnout vrstvu, potom se vám bude lépe pracovat s dekoracemi. Barva pozadí by měla být o něco tmavší než stránka, ale pozor, aby to spolu nesplývalo. Také je potřeba volit barvy tak, aby stránka nebyla růžová, menu hnědé a pozadí zelené (nebo jiná neladící kombinace).

Nyní zvolte možnost soubor a klikněte na záložku "otevřít jako vrstvy". Zde si vyberte obrázek, který dáte do záhlaví. Pokud je moc velký nebo malý, stačí kliknout na škálování a obrázek zvětšit/zmenšit.

Nyní přidáme na vrstvu alfa kanál. To proto, aby nám při ořezávání kolem obrázku nevyjely ošklivé bílé okraje. Klikněte na možnost "vrstva", poté zvolte "průhlednost" a nakonec vyberte "přidat alfa kanál".

Nyní si z obrázku vyřezejte libovolný tvar pomocí lasa, nebo obdélníkového/oválného výběru.

Vybráno? Tak teď se můžeme přesunout na další krok. Pravým tlačítkem klikněte do výběru, zvolte možnost "vybrat" a potom "invertovat výběr". Jako poslední je potřeba zmáčknout tlačítko delete, aby se obrázek pěkně ořezal. Následně si obrázek přesuňte do záhlaví.

Pokud nechtete drastický přechod mezi stránkou a záhlavím, Opět klikněte pravým tlačítkem do výběru,zvolte možnost "vybrat" a pak "okraj...". Zde je už čistě na vás, jak okraje zahladíte, já jsem si však oblíbila typ "feather edges", který je také použit v záhlaví mého příkladového layoutu. No a to samé jsem udělala i se stránkou.

Nyní máte základní vzhled vaší stránky. Jak si ji dozdobíte je už jen na vás, já sázím na obyčejný text a nějaké další obrázky.

No a nakonec obrázek exportujte. Pokud zvolíte možnost uložit, uloží se pouze záznam práce, který když otevřete, ocitnete se zpět na gimpu, kde před sebou budete mít vaši rozdělanou práci.
Teď už jen stačí vše správně rozřezat a nastavit na blog!
Doufám, že se vám článek líbil a snad i trochu pomohl při vytváření layoutu.
Tak ahoj, vaše Naripeel :3
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alison Alison | 27. srpna 2018 v 10:53 | Reagovat

Moc hezké, děkuji za návod! Určitě hodně pomůže!

2 Lucka Stefani Lucka Stefani | E-mail | Web | 27. srpna 2018 v 17:34 | Reagovat

Teda, teď jsem si úplně vzpomněla na dobu, kdy jsem taktéž blogovala na blog.cz a vytvářela jsem designy i pro ostatní blogy :-D Troška nostalgie.. Návod moc pěkný :-)

3 Naripeel Naripeel | 27. srpna 2018 v 18:42 | Reagovat

[2]:[1]: Mockrát děkuji za váš názor :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama